Home page > Aktuality > Chránit vzdušný prostor pomáhal vojákům černý panter

Chránit vzdušný prostor pomáhal vojákům černý panter

Příslušníci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic cvičili tento týden s kolegy z baterie velení a řízení ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Označení fighting panther (bojující panter), kterým vojáci druhé baterie pojmenovali svůj výcvik, předznamenal průběh celého cvičení.

Ve vojenském prostoru na jihu Čech cvičily hned tři jednotky. Zatímco výcvik čtvrté protiletadlové raketové baterie se zaměřil na vševojskovou část, u první a druhé baterie byl kladen důraz zejména na bojovou službu. „Jedním z hlavních cílů cvičení bylo v součinnosti s týmem řízení palby zdokonalit obsluhy protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB ve vedení palby na imitované a reálné cíle,“ informoval kapitán Vladimír Šanda, velitel druhé protiletadlové baterie.

Vojáci působili nejen na reálné cíle, v tomto případě vrtulníky Mi-171Š či letouny L-159 ALCA, nýbrž využívali také simulační technologie. Konkrétně se jednalo o imitátor vzdušné situace PIZZA a emulátory raket 3M9. Zda se jedná o vlastní či nepřátelské letadlo, v jaké se pohybuje výšce, vzdálenosti a řadu dalších informací, dodával vojákům řídící a naváděcí radiolokátor SURN CZ. Takzvané srdce protiletadlového komplexu 2K12 KUB, které příslušníci druhé baterie v loňském roce doplnili kresbou černého pantera.

„Této kočkovité šelmě bývají přisuzovány vlastnosti jako rychlost, dravost či neústupnost. Z toho důvodu se také stala symbolem naší jednotky. Vyjadřujeme jím náš přístup k úkolům, které plníme, včetně zabezpečení ochrany vzdušného prostoru. Nepřátelské vzdušné cíle tak zachytíme, zasledujeme a sestřelíme,“ vysvětlil kapitán Šanda.

V duchu vlastností černého pantera se nesl i program výcviku, který byl skutečně nabitý. Vojáci procvičovali taktické postupy při přesunech baterie a zaujímání bojové sestavy. Součástí byly také střelby z ručních zbraní a kontrolní cvičení řidičů bojové a zabezpečovací techniky. Prověřovalo se i spojení mezi protiletadlovou baterií a prvky řízení palby.

Do výcviku se zapojili i vojáci, kteří před nedávnem rozšířili řady strakonických protiletadlovců. „Cvičení jsme využili pro secvičení příslušníků baterie a sladění jednotky s týmem řízení palby před mezinárodním cvičením Tobruq Legacy 2016, kterého se budeme účastnit v druhé polovině září na Slovensku,“ uzavřel nadporučík Radim Janák.

 

Foto: nadporučík Radim Janák a praporčík Miroslav Majer

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

 

 

Fotogalerie

Nahoru