Home page > Aktuality > Cvičení jednotek protivzdušné obrany vyvrcholí největšími střelbami v historii NATO

Cvičení jednotek protivzdušné obrany vyvrcholí největšími střelbami v historii NATO

Během čtyřleté existence se z něj stalo největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci Severoatlantické aliance. Cvičení Tobruq Legacy proběhne v červnu na území Polska a zapojí se do něj vojáci z téměř 20 členských států NATO. Armádu ČR budou reprezentovat zejména příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Čeští vojáci budou v Polsku střílet například z protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB

Vojáci, jejichž hlavním úkolem je střežit vzdušný prostor, budou společně cvičit od 3. června. „Mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2019 se zaměří na prohloubení interoperability a sladění činností a procedur jednotek v rámci společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance. Prověří také schopnosti jednotek při velení a řízení dle norem a procedur NATO,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.

Do cvičení se zapojí i letectvo několika států NATO. Letadla, včetně bojových letounů 21. základny taktického letectva z Čáslavi, budou pozemním jednotkám simulovat vzdušného protivníka. Piloti si tak souběžně procvičí taktiku při překonávání pozemní protivzdušné obrany. „Dvoutýdenní cvičení nabídne dostatek prostoru pro reálný výcvik úkolového uskupení integrované protivzdušné obrany k zabezpečení obrany vzdušného prostoru členské země NATO,“ doplnil plukovník Sedliačik.

Vystřelí až dvě stovky raket

Na taktické cvičení, jež se bude konat pod velením NATO, navážou bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Probíhat budou ve dne i v noci a zapojí se do nich téměř všechny cvičící jednotky. Z různých typů protiletadlových kompletů, pocházejících z výzbroje několika armád NATO, budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.

Bude se tak jednat o největší střelby z protiletadlových systémů v historii NATO. Společné střelby už v minulosti proběhly. Nikdy se jich ale nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z tolika zbraňových systémů.

Střídají se v pořádání cvičení

Cvičení Tobruq Legacy se uskuteční celkem popáté. Poprvé ho v roce 2015 na našem území organizovali čeští vojáci. Od té doby se členské státy NATO střídají v roli hostitelské země, ve které cvičení probíhá.

Název cvičení lze do češtiny přeložit jako tobrucký odkaz nebo tobrucké dědictví. Vymysleli jej čeští a slovenští vojáci, kteří jako první přišli s nápadem, aby se jednotky protivzdušné obrany z různých aliančních zemí pravidelně setkávaly a společně cvičily. Pojmenování cvičení připomíná odkaz vojáků, kteří za druhé světové války bojovali u severoafrického přístavu Tobruk.

 

Foto: autor a Judit Cseszregi

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru