Home page > Aktuality > Cvičení jednotek protivzdušné obrany završily bojové střelby

Cvičení jednotek protivzdušné obrany završily bojové střelby

Mezinárodní cvičení Tobruq Arrows 2016, jež od úterý 24. května probíhalo ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku, vyvrcholilo tento týden bojovými střelbami z protiletadlových raketových kompletů. Účastnili si jich nejen čeští vojáci, nýbrž i příslušníci ozbrojených sil Litvy a Slovenska.

Do střeleb se zapojilo hned pět typů protiletadlových raketových systémů. Čeští vojáci, tedy příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, stříleli z kompletů RBS-70, S-10M a S-2M, Slováci používali komplety IGLA a Litevci komplety STINGER.

Schopnosti operátorů důkladně prověřily nejrůznější typy terčů. „Využíváno bylo široké spektrum imitátorů vzdušných cílů – stacionární, vlečné i rádiem řízené,“ uvedl řídící střeleb major Petr Řezníček. Přiblíženo laikům, vojáci tak stříleli například na meteorologický balón, pozemní světla PS-25, světlice FLG 5000, rukáv tažený za dálkově řízeným bezpilotním prostředkem, či speciální infrazářič, který se přidává za zmíněný rukáv.

Hradiště nabízí jedinečné podmínky pro výcvik

Bojové střelby se uskutečnily na protiletadlové střelnici Březina, rozkládající se v jižní části vojenského újezdu Hradiště. „Zdejší vojenský výcvikový prostor nabízí jedinečné zázemí a podmínky pro výcvik našich jednotek. Můžeme zde cvičit nejen samotnou střelbu z protiletadlových raketových kompletů, nýbrž i taktický manévr, který představuje důležitý prvek při vedení bojové činnosti,“ doplnil podplukovník Jan Suchý, řídící cvičení Tobruq Arrows.

Pro strakonické vojáky se nejednalo o první zkušenost s řízením společného výcviku jednotek pozemní protivzdušné obrany. Navázali na loňské cvičení Tobruq Legacy 2015, které rovněž zakončily bojové střelby z protiletadlových raketových systémů z výzbroje několika aliančních armád.

O úroveň vycvičenosti jednotek se zajímali vojenští i civilní představitelé několika států. Jakým způsobem jsou vojáci schopni kooperovat při ochraně vzdušného prostoru, předvedli ve čtvrtek 2. června v rámci prezentačního dne například hejtmanovi Karlovarského kraje Martinu Havlovi, zástupci velitele Vzdušných sil Armády ČR z pověření plukovníkovi gšt. Ivanu Čechovi, plukovníkovi gšt. Miroslavu Lorincovi z velitelství slovenských vzdušných sil a řadě dalším zástupcům českých i zahraničních ozbrojených sil.

 

Foto a video: Jan Kouba

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Video můžete shlédnout na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=3DCHdPyKNlc&feature=youtu.be

 

Fotogalerie

Nahoru