Home page > Aktuality > Cvičení Trident Juncture 2018 začíná. Česká technika přijela do Norska lodí

Cvičení Trident Juncture 2018 začíná. Česká technika přijela do Norska lodí

Největší cvičení Severoatlantické aliance za posledních deset let. I tak lze nazvat cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku, kterého se účastní padesát tisíc vojáků a deset tisíc kusů jejich techniky. Českou republiku zde zastupují příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, jejichž technika se dopravila do Norska i po moři. Zhruba 70 kusů techniky dopravil trajekt do přístavu v Fredrikstadu.

Technika strakonických vojáků dorazila do Norska lodí

V případě tohoto rozsáhlého cvičení jde o pomyslný milník v oblasti přepravy techniky AČR, jelikož poslední takto rozsáhlý transport naší vojenské techniky se uskutečnil v době II. světové války lodí Mauritánia, konkrétně šlo o 200. protiletadlový pluk, který působil v Tobruku. Paralelou pak je i přízvisko pluku ze Strakonic "Tobrucký."

Nadporučík Daniel Kříž, náčelník skupiny logistiky 252. protiletadlového raketového oddílu, který vedl vykládku, uvedl: „Naši vojenskou techniku vykládáme po plavbě z Nizozemska. V případě vykládky ji koordinujeme s místní správou, proběhla přejímka, včetně veterinární kontroly. Pro nás jde o zcela unikátní transport, který v novodobé historii pluku nepamatujeme,“ řekl nadporučík Kříž.

Z Nizozemska bylo přemístěno několik desítek kusů techniky, včetně vozů Tatra, kompletů RBS-70 a dalších. Následovalo sjednocení jednotek, vytvoření operačního centra a místa velení. Poté se vojáci připojí do cvičení s úkoly podpory ostatních armád, zejména s vojáky z Bundeswehru.

 

Foto: autor

Autor: Michal Voska, Odbor komunikace Ministerstva obrany ČR

Fotogalerie

Nahoru