Úvodní stránka > Aktuality > Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem slibuje zajímavý program

Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem slibuje zajímavý program

Atraktivní letové ukázky, vojenská, hasičská i policejní technika, činnost psovodů nebo rekonstrukce bitvy z druhé světové války – nejen to bude k vidění během Dne s 25. protiletadlovým raketovým plukem, který se koná v neděli 20. května od 9.00 do 13.00 hodin na letišti ve Strakonicích.

 

Oblíbenou akci každoročně pořádají strakoničtí vojáci. V letošním roce si pro návštěvníky připravili hned několik novinek.

 

Tou první bude ukázka slanění z vrtulníku W-3A Sokol, který používá 24. základna dopravního letectva k záchranným činnostem, hašení požárů či provádění vzdušných výsadků. Diváci se mohou také těšit na vrtulník Mi-24 z 22. základny vrtulníkového letectva, který přímo dosedne na plochu strakonického letiště a bude zájemcům k dispozici na prohlídku.

 

Novinky zasáhnou i do programu pozemních ukázek. „Prostředky pozemní protivzdušné obrany letos nebudeme předvádět v jedné souhrnné dynamické ukázce, nýbrž ve třech různých ukázkách. Probíhat nebudou na pískovně, jak bylo v minulosti zvykem, nýbrž na asfaltové ploše co nejblíže k divákům,“ upřesnil vrchní praporčík strakonického útvaru Josef Peterka. Vojáci tak divákům předvedou, jak protiletadlové družstvo vede boj s protivníkem, jak je náročné obsluhovat protiletadlový raketový komplet S-10M, nebo co všechno dovedou armádní jeřábníci.

 

Návštěvníci se mohou dále těšit na ukázky vojenského bojového umění. Příslušníci Vojenské policie předvedou, co všechno umí služební psi. Členové klubu vojenské historie Čeští lvi se budou prezentovat ukázkou bojového nasazení z druhé světové války. Své dovednosti ukážou strakoničtí hasiči. Součástí programu bude i vystoupení strakonických mažoretek Otavanky.

 

Zkusit na vlastní kůži

 

„Pro zájemce jsme rovněž připravili několik interaktivních stanovišť. Na trenažéru si budou moct vyzkoušet, jak se ovládá protiletadlový raketový komplet S-2M. Na stanovišti vojenských zdravotnických záchranářů si zase prohloubí své znalosti v poskytování první pomoci,“ zve návštěvníky nadpraporčík Josef Peterka.

 

Chybět nebude ani stanoviště týmu BESIP, Policie ČR a Městské policie. Milovníci historie se mohou těšit na dobový vojenský tábor, který na letišti vystaví klub Čeští lvi. Členové strakonického Veteran car clubu dorazí s historickými vozidly, své stroje představí i zdejší motorkáři.

 

Na své si přijdou zejména fandové vojenské techniky. Kromě protiletadlových systémů z výzbroje strakonického útvaru bude k vidění také samohybná kanónová houfnice DANA z 13. dělostřeleckého pluku Jince. Na akci budou přítomni zástupci rekrutačního pracoviště a Univerzity obrany, kteří se budou věnovat zájemcům o službu v Armádě ČR, aktivní záloze a studium na vysoké vojenské škole. Chybět nebudou ani stánky a tradiční „rakeťácký“ guláš. Vstup na akci je zdarma.

 

 

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

 

Časový harmonogram dynamických ukázek naleznete níže:

Nahoru