Home page > Aktuality > Jednotka protivzdušné obrany se připravuje na TACEVAL

Jednotka protivzdušné obrany se připravuje na TACEVAL

Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk vyčleňuje pro národní i zahraniční brigádní úkolová uskupení pozemních sil jednotku protivzdušné obrany. Její použitelnost v boji v nové organizační struktuře vojáci ověřili v uplynulých dvou týdnech, jak při plánování v posádce, tak během odborně taktického cvičení na Doupově.

„Na základě mnohaletých zkušeností s vyčleňováním úkolových uskupení pozemní protivzdušné obrany do brigádních úkolových uskupení, jednotek NRF (NATO Response Force – Síly rychlé reakce NATO) a bojového uskupení EU (BG EU) došlo k zásadním změnám v organizační struktuře jednotky, která je do těchto uskupení vyčleňována. Výsledkem je uskupení nazvané TF GBAD (Task Force Ground Based Air Defense – úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany), které by v síle téměř dvou set mužů mělo být schopné provádět protivzdušnou obranu národních i zahraničních brigádních úkolových uskupení pozemních sil během všech druhů jejich taktických činností,“ vysvětlil kapitán Peter Rabiňák ze strakonického 252. protiletadlového raketového oddílu a dodal, že uskupení je zároveň předurčeno k plnění úkolů spojených s ochranou spojeneckých leteckých základen.

Od 11. do 22. července proběhlo vůbec první sladění TF GBAD. Rozděleno bylo do dvou týdenních bloků. V tom prvním vojáci absolvovali teoretická zaměstnání. Jejich cílem bylo seznámit příslušníky jednotky, spolu s přípravným týmem, s její strukturou, způsobem plnění úkolů a se samotnými úkoly, pro které je jednotka předurčena. Následně byl vydán cvičný operační rozkaz velitele 7. brigádního úkolového uskupení, který odstartoval plánovací proces příslušníků TF GBAD.

Na začátku druhého týdne se celá jednotka, společně se skupinou rozehry a řízení cvičení, přesunula do vojenského výcvikového prostoru Hradiště, kde proběhlo odborně taktické cvičení. „Námětem byla podpora 7. brigádního úkolového uskupení, zapojeného do mnohonárodní spojenecké operace k udržení státní suverenity jednoho z členských států Aliance napadeného agresorem. Během tohoto týdne jsme prověřili téměř všechny varianty bojové činnosti – od centralizovaného řízení, přes decentralizované, až po autonomní činnost některých součástí jednotky,“ uvedl kapitán Rabiňák.

Hlavním cílem zmíněných dvou týdnů bylo prověřit použitelnost nové struktury TF GBAD v boji. „Zároveň jsme si ověřili, že jednotka splňuje požadavky vyplývající z metodiky pro hodnocení jednotek vzdušných sil – TACEVAL. Stojí tak na pomyslné startovní čáře soustředěné přípravy, jež by měla být v následujících letech završena získáním hodnocení TACEVAL,“ uzavřel Rabiňák.

 

Foto: účastníci cvičení

Autor: kapitán Peter Rabiňák, 252. protiletadlový raketový oddíl Strakonice

 

Fotogalerie

Nahoru