Home page > Aktuality > Lidé si chtěli povídat a přáli nám štěstí, říká strakonický voják, který kontroloval řidiče na hranicích

Lidé si chtěli povídat a přáli nám štěstí, říká strakonický voják, který kontroloval řidiče na hranicích

Strakoničtí vojáci se zapojili do boje s koronavirem. Vojenští zdravotníci z 25. protiletadlového raketového pluku působili od 10. do 15. března na hraničním přechodu Strážný, kde prováděli vyšetření zdravotního stavu osob s příznaky virového onemocnění COVID-19.

Vojáci měřili řidičům tělesnou teplotu.

Armádní zdravotníci zde působili šest dní, 24 hodin denně. Sloužili dvanáctihodinové denní a noční směny, střídání probíhalo vždy v sedm hodin ráno a v sedm hodin večer. Na místě byl vždy přítomen jeden zdravotník, který spolupracoval s policisty, hasiči a celníky. Strakonický útvar vyčlenil dále řidiče, kteří se střídali po 24 hodinách. Jejich úkolem bylo odvážet odebrané vzorky.

Jedním ze zdravotníků byl nadrotmistr Marek Kocián. „Naší hlavní činností bylo poskytovat součinnost složkám IZS. Konkrétně se jednalo o provádění namátkových kontrol řidičů, především měření tělesné teploty, dotazování v rámci cestovatelské anamnézy a v neposlední řadě také informativní činnost, zejména rozdávání letáků vydaných ministerstvem zdravotnictví. Byli jsme rovněž připraveni poskytnout neodkladnou přednemocniční péči do příjezdu zdravotnické záchranné služby, pokud by to situace vyžadovala,“ popsal činnost na hraničním přechodu nadrotmistr Kocián.

Řidiči byli ukáznění a dodržovali pokyny

Řidiči reagovali na kontroly s pochopením. Největší část tvořili čeští pendleři. Nemalou skupinu představovali i řidiči kamionů a Němci z příhraničí, kteří jezdili do Čech nakupovat, tankovat nebo na oběd do českých restaurací. „Postupně se zpřísňováním nařízení Vlády ČR a následným uzavřením hranic jsme byli nuceni cizince zastavovat a otáčet je zpět do Německa. Ale ani v těchto případech jsme se s kolegy nesetkali s nikým, kdo by dělal problémy, nebo koho by policisté museli důrazněji řešit. Naopak někteří lidé měli tendence se s námi zapovídat a ve výsledku nám popřáli štěstí a klidnou službu,“ prozradil nadrotmistr Kocián.

Strakoničtí zdravotníci se během své služby na Strážném nedostali do přímého kontaktu s někým, u koho by se potvrdil koronavirus. Nikdo z řidičů ani nevykazoval symptomy charakteristické pro onemocnění COVID-19. „V případě kontaktu a měření teploty řidičům jsme používali všechny potřebné ochranné pomůcky, včetně ochranného obleku a ochranného štítu. Nebylo potřeba nikoho z nás posílat do preventivní karantény,“ doplnil nadrotmistr Marek Kocián.

Vojáci měli na hranicích k dispozici zdravotnické vozidlo Land Rover a speciální kontejner, který fungoval jako odběrové pracoviště. Jako zázemí pro odpočinek využívali stany a přívěsy Hasičského záchranného sboru a Policie ČR.

 

Foto: archív nadrotmistra Marka Kociána

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru