Home page > Aktuality > Na letišti v Bechyni se bojovalo o vzdušnou nadvládu

Na letišti v Bechyni se bojovalo o vzdušnou nadvládu

Piloti letounů a vrtulníků procvičovali během cvičení Ample Strike také překonávání nepřátelské protivzdušné obrany. Nácviky probíhaly tento týden na letišti u 15. ženijního pluku v Bechyni, kde působila jednotka 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic a předsunutý letecký návodčí.

Odpalovací zařízení 2P25 s raketami.

Na bechyňském letišti cvičila protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená systémem 2K12 KUB. Posílená byla o místo velení a řízení palby a dvě družstva s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. „Naši vojáci se zdokonalovali v zachytávání a fiktivním ničení nepřátelských vzdušných cílů,“ uvedl nadporučík Martin Koman, který zde řídil výcvik strakonických vojáků. 

Pomyslný souboj o získání vzdušné nadvlády s nimi vedla jak letadla českých vzdušných sil, tak i ze zahraničí. „Působili jsme například proti českým letounům JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, L-39 Albatros, polským bombardérům Su-22 či americkým bitevním vrtulníkům AH-64 Apache,“ upřesnil nadporučík Koman. Právě americká strana projevila velký zájem o spolupráci se strakonickou jednotkou při výcviku osádek vrtulníků v překonávání prostředků pozemní protivzdušné obrany.

Osádky amerických vrtulníků AH-64 Apache procvičovaly v Bechyni překonávání prostředků pozemní protivzdušné obrany.

Vojáci procvičovali různé situace

Scénáře se neomezily jen na situace, kdy letadla představovala pro pozemní jednotku vzdušného protivníka. Nacvičovaly se také případy, kdy část letadel útočila na prostředky protivzdušné obrany a jiná skupina letadel je ze vzduchu bránila. Protiletadlovci si tak zase procvičili rozpoznávání vlastních a cizích letadel a spolupráci s letectvem při podobných vzdušných soubojích.

Při výcviku využívali strakoničtí vojáci také imitátor vzdušné situace PIZZA, který jim simuloval nepřátelské prostředky, když neprobíhalo letové úsilí. Za zmínku jistě stojí ještě jedna skutečnost. Ačkoliv se jednotky z protiletadlového pluku zapojují do cvičení Ample Strike již několik let, rozsah letošní spolupráce s letectvem i předsunutým leteckým návodčím byl dosud největší.

„Je pro nás zajímavé vidět situaci z druhé strany. Pozorovat, jakým způsobem fungují prostředky pozemní protivzdušné obrany a jak se chovají letadla v situacích, kdy útočí na zmíněné jednotky nebo jiné cíle, které se nachází v blízkosti těchto jednotek,“ konstatoval letecký návodčí, jenž působil na letišti v Bechyni.

 

Foto: autor a četař Miroslav Vondryska

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru