Home page > Aktuality > Nad slovenskou Leští vrcholí boj o vzdušnou nadvládu

Nad slovenskou Leští vrcholí boj o vzdušnou nadvládu

Nebe nad vojenským výcvikovým prostorem Lešť na středním Slovensku křižují desítky vojenských letadel. Nesmiřitelný boj o získání vzdušné nadvlády s nimi vedou jednotky pozemní protivzdušné obrany, které jsou zároveň hlavními aktéry mezinárodního cvičení Tobruq Legacy 2016, jež v těchto dnech spěje do svého finále.

Cvičení se účastní celkem 1 100 vojáků z osmi aliančních států – České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Spojených států amerických. Jeho hlavním smyslem je prokázat, že jednotky z různých zemí Severoatlantické aliance jsou schopné spolupracovat při ochraně vzdušného prostoru. Do společného výcviku jednotek protivzdušné obrany se zapojilo také 180 příslušníků Armády ČR, převážně z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

„Na úplném začátku jsme přemýšleli o společném česko-slovenském cvičení. Zájem však projevily i ostatní národy a již do prvního podobného cvičení, jež proběhlo vloni v České republice a na které letošní cvičení Tobruq Legacy 2016 navazuje, se zapojily jednotky z pěti členských států NATO. Tradici společného výcviku s našimi aliančními partnery v oblasti pozemní protivzdušné obrany bychom chtěli i nadále rozvíjet,“ uvádí velitel strakonického útvaru plukovník Vladimír Barca.

Chrání bezletovou zónu

Největší letošní cvičení na Slovensku probíhá pod taktickým námětem. Podle něj fiktivní země Karpatia požádala Severoatlantickou alianci o pomoc před sousedním státem Mendoria, který nerespektuje její státní suverenitu a opakovaně narušuje karpatijský vzdušný prostor. Úkolem států, jež se zapojily do operace Tobruq Legacy, je chránit bezletovou zónu, jež Aliance vyhlásila nad Karpatií.

Armády osmi aliančních států vyčlenily široké spektrum protiletadlových raketových systémů. Jmenovat lze například protiletadlový komplex 2K12 KUB, se kterým cvičí Češi, Slováci a Maďaři, americké systémy PATRIOT a AVENGER, či protiletadlový systém S300 PMU z výzbroje slovenských ozbrojených sil. Na ochraně vzdušného prostoru se ovšem podílejí i další zbraňové systémy. Češi a Lotyši používají také protiletadlové komplety RBS-70, Slováci a Slovinci komplety IGLA, Maďaři komplety MISTRAL a Litevci cvičí se systémy STINGER. Poláci se do cvičení zapojili s protiletadlovým systémem GROM. 

Vzdušného nepřítele jednotkám simulují letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, MiG-29, L-39 Albatros a řada dalších. Američané pro potřeby cvičení vyčlenili vrtulníky UH-60 Black Hawk. V rámci rozehry byly využívány například k leteckému transportu raněných. Práci posádky vrtulníku výstižně shrnul nadrotmistr Joshua Derington: „Je to zajímavá práce, neboť díky ní mohu pomáhat lidem, kteří to skutečně potřebují.“ Od mezinárodního cvičení očekává zejména prohloubení spolupráce: „Je to skvělá příležitost, cvičit společně s ostatními národy a získávat tak nové poznatky a zkušenosti,“ uzavírá americký voják.

 

Foto: autor, Danuša Spilá a Mindaugas Daunys

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

 

Fotogalerie

Nahoru