Home page > Aktuality > Památku válečných veteránů uctili ve Strakonicích modlitbou i básní

Památku válečných veteránů uctili ve Strakonicích modlitbou i básní

Desítky vojáků a civilistů se v pátek 10. listopadu zúčastnily u památníku Na Dubovci ve Strakonicích pietního aktu, který u příležitosti nadcházejícího Dne válečných veteránů uspořádal 25. protiletadlový raketový pluk.

Kromě vzpomínky, kterou se rozhodli věnovat válečným veteránům, spojovala přítomné ještě jedna věc. A sice květ vlčího máku, který ozdobil oděv řady z nich. Vojáci jej obdrželi za svůj příspěvek do rezortní sbírky, kterou v těchto dnech zorganizoval Vojenský fond solidarity. Přispět mohli i civilisté v průběhu pietního aktu.

Původ vlčího máku, neodmyslitelného symbolu Dne válečných veteránů, připomněly také děti ze základní školy F. L. Čelakovského, které během vzpomínkového aktu vystoupily s básní a písní V polích flanderských. Pietní atmosféru umocnila i modlitba za padlé a zemřelé, kterou přednesl vojenský kaplan strakonického útvaru kapitán Michal Balek.

U památníku se sešli vojáci i civilisté

Zástupce velitele útvaru plukovník Jaroslav Daverný objasnil během pietního aktu historii Dne válečných veteránů, jenž se váže k 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří na konci první světové války. Zdůraznil také, že si připomínáme nejen vojáky, jež v obou světových válkách nasazovali životy za svobodu své vlasti, nýbrž i takzvané novodobé válečné veterány Armády České republiky, kterých je v současnosti již více než třináct tisíc a působili na řadě míst ve světě.

Věnce a kytice k památníku položil také strakonický starosta Břetislav Hrdlička, místostarosta Josef Štrébl nebo člen předsednictva Republikového výboru Československé obce legionářské Zdeněk Hruška. Nechyběli ani zástupci Policie ČR, Vojenské policie, Hasičského záchranného sboru či bývalí vojáci z povolání.

Strakoničtí vojáci se ve stejný den zúčastnili i pietních aktů v Písku, Vimperku a Prachaticích. S ukázkou techniky se zapojili do vzpomínkové akce, která proběhla v pátek 10. listopadu na náměstí Míru v Praze. Oslavy Dne válečných veteránů vyvrcholí v sobotu 11. listopadu, kdy na pražském Vítkově proběhne tradiční pietní akt, mimo jiné i za účasti vojáků ze Strakonic.

 

Poznámka autora: Děkujeme panu Jaroslavu Landsingerovi za ozvučení, které pro pietní akt zabezpečil zcela bezplatně.

 

Foto: rotmistr Martin Pavelka

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru