Home page > Aktuality > Protiletadlovci bránili místo velení před teroristickým útokem

Protiletadlovci bránili místo velení před teroristickým útokem

Od 25. října do 4. listopadu absolvovali příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic nácvik Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky. V případě ohrožení o jeho aktivaci rozhoduje Vláda ČR.

Úkolem strakonických vojáků je v takovém případě zabezpečit protivzdušnou obranu strategicky významných objektů. Tím jsou myšleny jaderné elektrárny, letecké základny, průmyslové aglomerace, dopravní uzly a další. Zaujetí postavení a odvrácení útoku například letadla, jež unesli teroristé, cvičili vojáci již na řadě těchto míst. „Pro letošní nácvik byla zcela úmyslně vybrána lokalita, ve které jsme protivzdušnou obranu objektu dosud necvičili. Jednalo se o fiktivní místo velení Armády ČR na vojenském cvičišti v Žatci,“ upřesnil náčelník štábu strakonického útvaru podplukovník Jaroslav Daverný.

 

Jednotka je vyzbrojena protiletadlovým raketovým komplexem 2K12 KUB. Na snímku je zachycena jedna z jeho součástí – odpalovací zařízení 2P25.

 

Činnost nepřítele imitoval simulátor

Při výcviku vojáci využívali simulovanou vzdušnou situaci. Jednotce v Žatci byla distribuována z místa velení 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích. Více k tomu řekl podplukovník Daverný: „Pomocí simulátoru jsme vojákům rozehrávali různé situace, na které museli reagovat. Důkladně jsme tak prověřili nejen schopnosti jednotek při zabezpečování pozemní protivzdušné obrany, nýbrž i celý systém velení a řízení – od místa velení pluku ve Strakonicích, až po palebné jednotky v poli,“ zdůraznil přínos cvičení.

 

Palebné postavení jednotky je střeženo.

 

Příslušníci štábu si zase procvičili postupy při plánování. Zmíněný nácvik jim připomněl řadu úkolů, které musí ještě před výjezdem jednotky splnit, a sice s dostatečným časovým předstihem. „Věřím, že získali cenné zkušenosti, které povedou ke zrychlení a zefektivnění plánovacího procesu. Také velitelé palebných jednotek se zdokonalili ve své práci, jejíž nedílnou součástí je i schopnost předvídat a aktivně řešit vzniklé situace,“ zhodnotil podplukovník Daverný.

Spolupracovali s ostatními útvary

Strakoničtí vojáci nejsou zdaleka jediní, kteří plní úkoly v rámci Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR. Své síly a prostředky sem vyčleňují také další vojenské útvary a zařízení. Konkrétně při letošním nácviku protiletadlovci spolupracovali například se spojaři z Lipníka nad Bečvou či příslušníky 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, prověřena byla také součinnost s Agenturou komunikačních a informačních systémů.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

 

Fotogalerie

Nahoru