Home page > Aktuality > Protiletadlovci rozvíjeli v Boleticích své bojové dovednosti a pomáhali nováčkům začlenit se do kolektivu

Protiletadlovci rozvíjeli v Boleticích své bojové dovednosti a pomáhali nováčkům začlenit se do kolektivu

Příslušníci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic cvičili minulý týden ve vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku. Smyslem nepřetržitého výcviku bylo prohloubit bojové dovednosti vojáků a usnadnit nováčkům začlenění do kolektivu.

Z výcviku bojových drilů.

Sedm desítek vojáků prošlo vševojskovým výcvikem, který byl zaměřen na zdokonalení základních bojových dovedností jednotlivců. Součástí byl i výcvik a kontrolní cvičení řidičů zabezpečovacích vozidel.

Během jednoho týdne tak vojáci absolvovali denní i noční střelby z ručních zbraní a výcvik v házení ručních granátů. Trénovali bojové drily při napadení a kontaktu s protivníkem. Procvičovali orientaci v terénu a přežití s omezenými zdroji. Zopakovali si poskytování první pomoci v bojových podmínkách. Osvěžili si také způsoby maskování i jak postupovat při nálezu nástražného výbušného zařízení.

Bojové dovednosti pilovali také nováčci

Jedním z účastníků výcviku byl četař Pavel Rejšek, který ke strakonickému útvaru nastoupil začátkem letošního roku. „Stát se vojákem z povolání, byl můj sen od malička,“ prozradil šestadvacetiletý nováček. „Pracoval jsem sedm let jako svářeč. Neměl jsem žádnou možnost, posunout se profesně někam dál. Hledal jsem také aktivnější zaměstnání,“ vysvětlil četař Rejšek, proč vstoupil do Armády ČR.

Výcvik mimo posádku také pomohl nováčkům zapojit se do kolektivu. „Lépe jsme se poznali a jsme teď prostě větší kamarádi,“ doplnil četař Rejšek, který slouží jako řidič odpalovacího zařízení u třetí protiletadlové baterie.

Jeho slova potvrdil zastupující velitel třetí baterie nadporučík Miroslav Mäntl. „Noví vojáci jsou učenliví a rychle se začlenili do kolektivů jednotek. Během výcviku došlo k prohloubení základních bojových dovedností jednotlivců a sjednotila se úroveň znalostí vojáků ve vševojskové přípravě,“ uzavřel nadporučík Mäntl.

 

Foto: nadporučík Miroslav Mäntl a praporčík Miroslav Majer

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru