Home page > Aktuality > Protiletadlovci v Polsku stříleli na leteckou raketu

Protiletadlovci v Polsku stříleli na leteckou raketu

Vojáci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic se ve spolupráci s dalšími příslušníky Armády ČR zúčastnili tento týden v Polsku taktického cvičení BALT 2017.

Cvičení předcházela několikaměsíční intenzivní příprava vojáků. Probíhala jak u domovského útvaru ve Strakonicích, tak i na letecké základně v Čáslavi. Strakoničtí vojáci zde využívali intenzivní letové úsilí, aby se zdokonalili v zachytávání a fiktivním ničení nepřátelských vzdušných cílů. Spolupráce s čáslavskými piloty pokračovala i během cvičení v Polsku.

K pobřeží Baltského moře přiletěl od 211. taktické letky z Čáslavi nadzvukový letoun JAS-39 Gripen, aby vojákům simuloval vzdušného protivníka během průpravných střeleb. Ty sloužily nejen jako nácvik před bojovými střelbami, nýbrž i k ověření schopností vojáků před polskými bezpečnostními důstojníky, kteří na průběh střeleb dohlíželi.

Zachytit cíl museli během pár sekund

Při bojových střelbách vojáci působili na upravenou leteckou raketu, dlouhou dva a půl metru a vážící zhruba 80 kilogramů. Připevněna byla k podvěsu polského letounu Su-22. „Pro obsluhy řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN CZ byl náročný zejména ten okamžik, kdy museli zaznamenat odpálení cíle z letounového nosiče, konkrétně letounu Su-22, a přejít na sledování (zachycení) cíle. Na to měli jen krátkou dobu – zhruba od dvou do šesti sekund,“ uvedl podplukovník Vlastimil Hujer, velitel 251. protiletadlového raketového oddílu.

Cíl SRCP-WR - upravená letecká raketa

Proti raketám letěla mladá pilotka

Při střelbách panovala přísná bezpečnostní opatření. Vojáci zahájili střelbu až v momentě, kdy letadlo opustilo vymezený prostor. Přesto může někoho napadnout, jestli má pilot strach, když letí proti raketám. „Žádný strach si nepřipouštím. Je to jeden z úkolů, které plním. Patří to k mé práci,“ sdělila poručice Barbara Buczyńska, jež pilotovala jeden z letounů Su-22, ze kterých byly odpalovány cíle.

Pro službu u letectva se rozhodla již jako malá. „Byl to můj sen od dětství. Jsem ráda, že jsem to dokázala a splnila si tak svůj sen,“ řekla mladá vojákyně. Práci pilota popsala jako zajímavou ve všech směrech. „Jinak bych se jí ani nevěnovala,“ dodala. Do kokpitu vojenského letounu usedá pátým rokem. „Létat chci tak dlouho, jak to jen půjde,“ prozradila své plány polská pilotka.

Poručice Barbara Buczyńska

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru