Home page > Aktuality > Rekordní počet nováčků nastoupil k protiletadlovému pluku do Strakonic

Rekordní počet nováčků nastoupil k protiletadlovému pluku do Strakonic

Více než pět desítek nových vojáků nastoupilo v úterý 2. ledna k 25. protiletadlovému raketovému pluku do Strakonic. Za posledních několik let se jedná o rekordní počet nováčků,  kteří k jednomu datu rozšířili řady příslušníků vojenského útvaru, jenž patří mezi nejčastěji doplňované útvary Armády ČR.

Po úspěšném absolvování tříměsíčního kurzu základní přípravy u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově zamířilo do Strakonic celkem 47 rekrutů, dalších šest vojáků přišlo z jiných vojenských útvarů. Sloužit budou zejména na základních funkcích jako řidiči, operátoři, elektromechanici nebo kuchaři.

K protiletadlovému pluku do Strakonic nastoupilo více než pět desítek nových vojáků.

Rodinná tradice, vlastenectví i dobrodružství

Jedním z nich je desátník Kryštof Kot. Do služby k ozbrojeným složkám jej přivedla rodinná tradice a vlastenectví. „V naší rodině je hodně policistů, já sám jsem chtěl zkusit práci v armádě. Rád bych tak prospěl naší zemi,“ uvedl dvacetiletý mladík. Ve Strakonicích bude sloužit jako operátor protiletadlového raketového kompletu RBS-70. „Bydlím ve Vodňanech, mám to sem tedy kousek. Slouží zde i hodně mých kamarádů,“ těší se desátník Kot.

Naopak pěknou dálku to měl do Strakonic další z rekrutů četař Adam Pěgřim, který pochází z Havířova. Stovky kilometrů ale nejsou pro něj překážkou. „Chtěl jsem daleko od domova, abych se osamostatnil. Navíc v jižních Čechách se mi libí,“ prozradil budoucí řidič radiolokátoru. „V civilu jsem pracoval jako technik telekomunikací. Hledám práci, která bude mít smysl, a možná mě trochu láká i dobrodružství,“ vysvětlil četař Pěgřim, proč se stal vojákem z povolání.

Spolupráce s rekrutéry i vedením města

Nízká personální naplněnost, která aktuálně lehce přesahuje šedesát procent, trápí strakonický útvar již řadu let. Nezbytnou součástí se tak mimo jiné stala úzká spolupráce s rekrutačním pracovištěm v Českých Budějovicích. Jeho příslušníci se ve Strakonicích pravidelně účastní největších akcí pro veřejnost, jako je Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem či letecký den On Air, při kterých mají možnost mezi tisícovkami návštěvníků získat nové zájemce o službu v Armádě ČR. Strakonický útvar pořádá také akce pro školy, jejichž smyslem je přiblížit studentům práci vojáků. Osvědčily se i prezentace přímo na školách nebo exkurze u protiletadlového pluku, zaměřené na představení konkrétní vojenské profese.

Protiletadlový pluk se rovněž snaží spolupracovat s městem. „Přemýšlíme o možnostech a snažíme se realizovat projekty, které přispějí k zatraktivnění zdejší vojenské posádky. Zájmy útvaru a vedení města jsou úzce provázané, v podstatě nám jde o stejnou věc,“ konstatoval velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik. „V případě že město Strakonice bude nabízet perspektivní podmínky pro život jak stávajícím, tak nově příchozím občanům, bude i strakonická posádka atraktivní pro vojáky,“ uzavřel plukovník Sedliačik.

 

Foto: autor a Zdeněk Zajíček

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru