Home page > Aktuality > Strakoničtí protiletadlovci nacvičují s aliančními partnery ochranu vzdušného prostoru nad Polskem

Strakoničtí protiletadlovci nacvičují s aliančními partnery ochranu vzdušného prostoru nad Polskem

Rekognoskace terénu, budování palebných postavení jednotek a spojovací nácviky – v tomto duchu se nesl první týden cvičení Tobruq Legacy 2019, kterého se v Polsku účastní téměř pět tisíc vojáků z dvaceti aliančních zemí. Společný výcvik má prohloubit spolupráci jednotek pozemní protivzdušné obrany při ochraně vzdušného prostoru jednoho z členských států NATO.

Čeští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70

Mezi cvičícími nechybí ani česká jednotka, kterou tvoří sto třicet vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. „Jádrem jednotky je smíšená protiletadlová raketová baterie, která je posílená o místo velení a řízení palby. Hlavními zbraňovými systémy, se kterými se čeští vojáci účastní cvičení Tobruq Legacy 2019, jsou protiletadlové raketové systémy 2K12 KUB a RBS-70,“ uvedl velitel strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu podplukovník Alan Dubový.

Čeští vojáci se do Polska přesunuli během prvního červnového víkendu. Již během neděle provedli rekognoskaci prostoru, ve kterém budou cvičit. Od pondělí 3. června se pak naplno rozjel výcvik aliančních jednotek.

Vojáci zaujali palebná postavení

Česká jednotka obdržela během odpoledne rozkaz k přesunu. Kolona bojových vozidel vyrazila do určeného prostoru. Vojáci budují palebná postavení. Ani prach a teploty přesahující 30 stupňů Celsia jim nezabránily, aby posléze zahlásili zaujetí postavení. V následujících dnech je čekaly spojovací nácviky a sladění s ostatními aliančními jednotkami.

„Během přípravné fáze jsme využili i letové úsilí, které probíhalo v rámci cvičení Ramstein Guard. Obsluhy radiolokátorů se tak zdokonalovaly v identifikaci a zachytávání prostředků vzdušného napadení,“ doplnil nadporučík Jan Sporka, který na cvičení v Polsku velí protiletadlové raketové baterii.

Připravovali rakety

Zatímco jednotky se v palebných postaveních chystaly na bojovou činnost, příslušníci polské technické baterie připravovali rakety na bojové střelby. Jako první přišly na řadu rakety, se kterými budou střílet čeští vojáci z protiletadlového systému 2K12 KUB.

Všech dvanáct raket tak postupně prošlo několika pracovišti technologické linky. Na ní proběhla mimo jiné kompletace raket, naplnění stlačeným vzduchem a kontrola funkčnosti raket. Nedílnou součástí byla i montáž autodestrukčního zařízení, jehož úkolem je odpálit bojovou nálož rakety v případě, že by při střelbách minula cíl.

Začátkem příštího týdne odstartuje hlavní část cvičení. Jeho cílem bude prověřit a prohloubit spolupráci aliančních jednotek při vedení bojové činnosti proti vzdušným hrozbám. Protivníka budou vojákům simulovat letouny a vrtulníky z výzbroje několika armád NATO.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru