Home page > Aktuality > Strakoničtí protiletadlovci se v Norsku zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let

Strakoničtí protiletadlovci se v Norsku zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let

Dva týdny zbývají do odjezdu příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic na mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018. Jako příslušníci úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež bude v příštím roce součástí Sil velmi rychlé reakce NATO, se v Norsku na přelomu října a listopadu zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let.

Strakoničtí vojáci se v Norsku zúčastní mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018

Mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018 se zaměří na rozvoj vojenské spolupráce mezi členskými a partnerskými státy NATO a hostitelskou zemí Norskem. „Cílem cvičení je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO – v případě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Do cvičení Trident Juncture 2018 se zapojí 40 tisíc vojáků s více než 10 tisíci kusy vojenské techniky (včetně 150 letadel a 70 lodí) - své jednotky bude mít v Norsku přes 30 členských a partnerských států NATO. Cvičení prověří spolupráci pozemních jednotek, letectva, námořních i speciálních sil napříč celou Aliancí. Bude jej řídit admirál James G. Foggo, který stojí v čele Velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli. Hlavní část cvičení se bude konat od 25. října do 7. listopadu ve střední a východní části Norska, na pobřeží Baltského moře a severní části Atlantského oceánu. Společný výcvik aliančních jednotek zasáhne i na Island a do vzdušného prostoru Švédska a Finska.

Do Norska zamíří dvě stovky českých vojáků

Za Českou republiku se cvičení zúčastní úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany s dvěma stovkami vojáků. Do Norska se kromě letecké dopravy přesunou po železnici, silnici a zcela poprvé se strakoničtí vojáci s technikou budou přepravovat i lodí.

„Po dosažení prostoru cvičení proběhne zasazení úkolového uskupení do prostoru odpovědnosti německé 9. obrněné brigády, přerozdělení materiálu a rozvinutí národního podpůrného prvku NSE. Po bojovém sladění s podporovanou jednotkou začne samotné operačně-taktické cvičení,“ přiblížil velitel českého úkolového uskupení major Peter Rabiňák.

Úkolem českých vojáků na cvičení Trident Juncture 2018 bude zabezpečit německé brigádě pozemní protivzdušnou obranu ve všech fázích operačně-taktického cvičení.

 

  • Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany má téměř 200 vojáků. Jeho jádro tvoří příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Své zástupce sem vyčleňují i další vojenské útvary a zařízení Armády ČR.
  • Hlavní bojovou silou uskupení je protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Součástí je dále rota podpory a národní podpůrný prvek NSE (National Support Element).
  • V letech 2018 až 2020 drží uskupení hotovost v Silách rychlé reakce NATO. Ve druhém roce hotovosti – v roce 2019 bude součástí takzvaného VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), tedy těch nejrychlejších sil, jež má NATO k dispozici pro řešení nejrůznějších krizí. V případě aktivace by tyto síly byly nasazeny jako první v časovém horizontu několika málo dní.

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

 

Fotogalerie

Nahoru