Home page > Aktuality > Strakoničtí vojáci budou střílet rakety v Polsku i České republice

Strakoničtí vojáci budou střílet rakety v Polsku i České republice

Třetí červnový týden bude pro příslušníky 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic ve znamení bojových střeleb. Zatímco část vojáků s protiletadlovými raketovými systémy 2K12 KUB a RBS-70 se zúčastní mezinárodních střeleb v Polsku, jiná skupina bude ve stejné době střílet z kompletů S-10M2D, S-2M a RBS-70 ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku.

Z výcviku obsluh protiletadlových raketových kompletů S-10M2D.

Tento týden cvičili ve strakonické posádce vojáci, jež budou střílet z protiletadlových systémů S-10M2D. „Výcvik se zaměřil zejména na sladění osádek bojových vozidel S-10M2D, družstev radiolokačního a vzdušného průzkumu a týmů místa řízení palby,“ uvedl nadporučík Jan Šustek, který výcvik řídil.

V přípravě na bojové střelby budou vojáci pokračovat zase první týden v červnu na vojenském cvičišti Oldřichov. Hlavní pozornost budou věnovat výcviku operátorů a zvládnutí povelové techniky a metodiky k bojovým střelbám. Své schopnosti zde budou procvičovat také ti, kteří budou střílet z protiletadlových kompletů S-2M. Vojáky čeká i praktické přezkoušení. Jeho úspěšné absolvování je nezbytnou podmínkou k tomu, aby mohli být připuštěni ke střelbám.

Největší střelby protivzdušné obrany v historii NATO

Vojáci, kteří budou střílet v Polsku, mají obdobnou přípravu již za sebou. Za několik dní tak začnou nakládat techniku na železnici, po které se přesunou do výcvikového prostoru Ustka. Na pobřeží Baltského moře si procvičí taktickou střelbu na nový, pro ně dosud neznámý, typ terče. Obsluhy systému 2K12 KUB mají navíc střílet ve dne i v noci.

Kromě českých vojáků se do střeleb zapojí i příslušníci dalších aliančních jednotek. Střílet se bude celkem z dvanácti různých protiletadlových systémů z výzbroje několika armád NATO. Během dosud největších střeleb protivzdušné obrany v historii Aliance bude odpáleno až dvě stě řízených střel.

Bojovým střelbám bude předcházet dvoutýdenní taktické cvičení Tobruq Legacy 2019. Vedle 130 příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se jej zúčastní vojáci z dalších 19 členských států NATO. Hlavním smyslem výcviku bude prohloubit spolupráci jednotek při ochraně vzdušného prostoru jedné z aliančních zemí. Poprvé v historii cvičení Tobruq Legacy, jež se koná pravidelně od roku 2015, bude nacvičována také obrana proti balistickým raketám.

 

Foto: kapitánka Jana Samcová a nadpraporčík Josef Peterka

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru