Home page > Aktuality > Strakoničtí vojáci cvičí na pobřeží Baltského moře

Strakoničtí vojáci cvičí na pobřeží Baltského moře

BALT 2017 je název jednoho z nejvýznamnějších cvičení Vzdušných sil Armády ČR v letošním roce, které se od pondělí 29. května koná na polygonu Ustka v Polské republice. Do taktického cvičení, jehož vyvrcholením budou bojové střelby z protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB, se zapojila stovka příslušníků Armády ČR, převážně z 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic.

„Taktické cvičení BALT 2017 probíhá za účelem kontroly všestranné připravenosti příslušníků Armády ČR k plnění úkolů v rámci Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR a k ochraně i obraně územní celistvosti České republiky,“ uvedl zástupce velitele Vzdušných sil Armády ČR brigádní generál Petr Hromek, který je zároveň řídícím cvičení.

Samotným střelbám bude velet plukovník Ján Sedliačik. „Bojové střelby prověří odborné znalosti, upevní návyky a prohloubí praktické zkušenosti příslušníků 251. protiletadlového raketového oddílu při ovládání zbraňového systému 2K12 KUB,“ doplnil velitel 25. protiletadlového raketového pluku.

Odpalovací zařízení 2P25 v palebném postavení

Důležitá je příprava raket

Jako první se do Polské republiky vydala skupina vojáků, zodpovídající za převoz a přípravu dvanácti kusů raket 3M9M3E. Munice byla převážena po silnici, trasa vedla z České republiky přes německé území až na sever Polska. Na přesun nákladu dohlížela vždy Vojenská policie příslušného státu. Do výcvikového prostoru Ustka dorazili vojáci po necelých sedmnácti hodinách ve středu 24. května odpoledne. Následující den začali připravovat rakety.

Specializovanou činnost prováděli příslušníci polské technické baterie za dohledu českých vojáků. Všechny rakety tak postupně prošly několika pracovišti technologické linky. Na ní proběhla mimo jiné kompletace raket, naplnění stlačeným vzduchem, zkontrolována byla funkčnost raket, součástí byla i montáž autodestrukčního zařízení. Příprava jedné rakety trvala zhruba tři hodiny. Protože se jednalo o práci s municí, mnohem důležitější než čas tak bylo dodržení správných technologických postupů a bezpečnostních opatření.

Příprava raket na technologické lince

Technika dorazila po železnici

Pro přesun téměř tří desítek kusů techniky využili vojáci železnici. Ani v tomto případě nechyběl doprovod příslušníků Vojenské policie a strakonického útvaru. Zbývající část vojáků se do Polska přepravila letecky. V pondělí 29. května byli všichni cvičící již na místě. Zatímco příslušníci prvku podpory pokračovali v přípravě raket, ostatní vojáci vyvagónovali techniku. Následně provedli rekognoskaci prostorů určených pro výcvik. Druhý den se vojáci s technikou přesunuli do palebných postavení, kde proběhlo rozvinutí jednotky, navázání spojení a orientace odpalovacích zařízení. Poté již následovaly nácviky řízení palby.

 

Foto: Jan Kouba

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru