Home page > Aktuality > Strakoničtí vojáci cvičí navzdory pandemii i zastaralé technice

Strakoničtí vojáci cvičí navzdory pandemii i zastaralé technice

Strakoničtí vojáci cvičí na plné obrátky. Ani pandemie koronaviru nezastavila výcvik příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku, kteří musí plnit své závazky vůči České republice i Severoatlantické alianci.

Hlavní části protiletadlového raketového systému 2K12 KUB – řídící a naváděcí radiolokátor a odpalovací zařízení s raketami

Video můžete zhlédnout zde.

„Naši vojáci drží třetím rokem hotovost pro alianční Síly rychlé reakce. V případě potřeby tak mohou být nasazeni kdekoliv na světě. Zároveň vyčleňujeme síly a prostředky ve prospěch Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky, abychom zajistili obranu vzdušného prostoru našeho státu a obranu strategicky významných objektů,“ vysvětlil zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný, proč museli vojáci zůstat akceschopní.

Pandemie koronaviru sice ovlivnila výcvik strakonických vojáků, ale nezastavila jej. „Zrušili jsme cvičení, kde by docházelo ke koncentraci velkého množství vojáků. Výcvik ale pokračoval dál. Podmínky jsme operativně upravili tak, aby vojáci cvičili v menších skupinách. Důraz jsme samozřejmě kladli na dodržování hygienických opatření,“ doplnil plukovník Daverný.

Bojovali se vzdušným protivníkem

Souběžně s uvolňováním opatření se naplno rozběhl i výcvik. Boj se vzdušným protivníkem trénovaly například obsluhy protiletadlového raketového systému 2K12 KUB. „Sleduji, vzdálenost 30, jednotlivý, přílet, výška 6 000. Cíl v zóně,“ hlásil operátor radiolokátoru. „Rozumím, první pal!“ reagoval velitel. Vojáci zachytili vzdušný cíl, identifikovali jej jako nepřátelský a následně jej cvičně zničili raketou.

Podobné scénáře řešili i vojáci, kteří slouží u protiletadlových kompletů RBS-70 a S-10M2D. Výcviku se přirozeně účastnily také obsluhy systémů velení a řízení palby. Dovednosti vojáků prověřily simulované i reálné cíle. Do cvičení se totiž zapojily stíhací letouny z čáslavské základny taktického letectva, jež s vojáky vedly boj o získání vzdušné nadvlády.

Modernizace vojska je nutná

Vojáci cvičí i navzdory zastaralé technice, kterou jsou vyzbrojeni. Je obecně známo, že protiletadlový raketový systém 2K12 KUB mohou používat jen díky šikovnosti techniků ze zdejšího střediska kontroly a seřizování. Nutnost pořízení nového systému SHORAD, který by měl nahradit zastaralý systém 2K12 KUB, tak stále víc a víc nabývá na intenzitě.

„První vlaštovku, v plánované modernizaci vojska pozemní protivzdušné obrany, představují protiletadlové raketové komplety RBS-70NG. První část dodávky těchto kompletů (švédské výroby) převezmeme na konci letošního roku. Tyto moderní komplety nahradí ruské systémy S-10M2D, které budou postupně vyřazeny z naší výzbroje,“ prozradil plukovník Jaroslav Daverný.

 

Foto: Michal Voska

Video: Jan Kouba

Text: kapitánka Jana Samcová a Michal Voska

Fotogalerie

Nahoru