Home page > Aktuality > Strakoničtí vojáci si připomněli Den vítězství slavnostním nástupem

Strakoničtí vojáci si připomněli Den vítězství slavnostním nástupem

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku si ve středu 9. května slavnostním  nástupem v kasárnách V Lipkách ve Strakonicích připomněli 73. výročí ukončení druhé světové války. Určení vojáci během nástupu převzali odznaky třídnosti, které dosáhli v protiletadlové odbornosti.

Vojáci si připomněli Den vítězství slavnostním nástupem.

Den vítězství si společně s vojáky připomněl také strakonický starosta Břetislav Hrdlička. Vyzdvihnul dobré vztahy mezi městem Strakonice a vojenským útvarem, které byly navíc před nedávnem stvrzeny podepsáním memoranda o spolupráci. Zároveň nastínil projekty, kterými chce město zkvalitnit život vojáků ve zdejším regionu. „Vojenský útvar nám na oplátku pomáhá se zabezpečením kulturních akcí, jako například během pietního aktu u památníku Na Dubovci v neděli 6. května,“ dodal starosta Hrdlička.

Sto let od vzniku samostatného československého státu, jež si v letošním roce připomínáme, a jeho úzkou vazbu na armádu zmínil ve svém projevu další z hostů Zdeněk Hruška. „Před sto lety došlo k prvnímu zlomu. V zahraničí, u budoucích spojenců, se začaly tvořit první buňky a zárodky samostatné armády Čechoslováků v legiích v Rusku, Francii a nakonec i v Itálii. Legionáři se stali základem budoucí samostatné armády,“ uvedl předseda strakonické jednoty Československé obce legionářské.

Slavnostní nástup zakončil zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný, který poděkoval příslušníkům pluku za jejich práci a vyzval je, aby ve svém úsilí pokračovali i v nadcházejícím období.

Slavnostního aktu v kasárnách V Lipkách se zúčastnil také senátor Karel Kratochvíle a vedoucí strakonického územního odboru Policie ČR plukovník Jaroslav Nohejl.

Strakoničtí vojáci se v uplynulých dnech zapojili do množství akcí u příležitosti 73. výročí ukončení druhé světové války. Kromě vzpomínkového ceremoniálu ve Strakonicích se dále zúčastnili pietních aktů v Písku, Radomyšli a Prachaticích. Svou výstroj a výzbroj představili také koncem dubna návštěvníkům oslav v obci Kvilda na Šumavě.

 

Foto: Pavel Kozák, kapitánka Jana Samcová, nadporučík Josef Kopřiva

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru