Home page > Aktuality > Více než stovku cílů cvičně sestřelili strakoničtí vojáci během přípravy na bojové střelby

Více než stovku cílů cvičně sestřelili strakoničtí vojáci během přípravy na bojové střelby

Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Osádky bojových vozidel S-10M2D proto v posledních dvou týdnech absolvovaly ve spolupráci s kolegy z 252. protiletadlového raketového oddílu a praporu podpory výcvik, během kterého operátoři zachytili a fiktivně sestřelili přes stovku imitovaných vzdušných cílů.

 

Video z výcviku můžete zhlédnout zde!

Obsluhy protiletadlových raketových kompletů S-10M2D se připravovaly na bojové střelby

„Hlavním cílem výcviku bylo připravit, zdokonalit a přezkoušet osádky bojových vozidel S-10M2D, družstva radiolokačního a vzdušného průzkumu a týmy řízení palby před nadcházejícími bojovými střelbami,“ uvedl řídící výcviku rotmistr Ivo Langhammer.

Nováčci budou poprvé střílet

Z deseti operátorů, kteří budou příští měsíc střílet z protiletadlového raketového kompletu S-10M2D, tvoří polovinu nováčci. „Vojáci mají za sebou odborný kurz ve Vyškově i přípravu ve strakonické posádce. Veškerou činnost, kterou budou provádět při bojových střelbách, mají dopředu nacvičenou,“ doplnil rotmistr Langhammer.

Největší výzvou tak pro nové vojáky bude zvládnout stres, který zpravidla zažívá každý při odpálení první ostré rakety v životě. „Nejhorší bylo to čekání v případě, že střelby byly posunuty například kvůli nepříznivému počasí,“ zavzpomínal rotmistr Langhammer na svoje začátky a dodal: „Nejdůležitější je zachovat klid a dodržet postupy, které mají vojáci nacvičené.“

Fiktivně ničili cíle

Minulý týden vojáci cvičili v posádce ve Strakonicích. Procvičovali zde zejména své schopnosti při zachytávání a ničení vzdušných cílů. Výcvik také přispěl k sladění jednotlivých osádek a družstev.

Tento týden pak vojáci pokračovali na cvičišti Oldřichov u Písku. Všechny prvky, včetně systému velení a řízení palby, zde již fungovaly souběžně jako při bojových střelbách. Jako terče vojáci používali osvětlovací rakety nebo pozemní světla. Zachytávali také model letadla, který řídil jeden z příslušníků oddělení bojové přípravy strakonického útvaru.

 

Video: desátník Jiří Hoffman

 

Foto: kapitánka Jana Samcová

 

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru