Home page > Aktuality > Vojáci oslavili se studenty 20 let v NATO

Vojáci oslavili se studenty 20 let v NATO

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku si s předstihem připomněli 20 let od okamžiku, kdy ČR vstoupila do NATO. Kulaté výročí oslavili společně se studenty a žáky z několika místních škol v pátek 8. března v kasárnách V Lipkách.

Vojáci oslavili 20. výročí vstupu ČR do NATO slavnostním nástupem.

Studenti se nejprve dozvěděli bližší informace o strakonickém útvaru. Následně zhlédli slavnostní vojenský nástup a po jeho ukončení si prohlédli techniku z výzbroje protiletadlového pluku.

Vojenský útvar navštívil i Luboš Počinek, který učí na střední a jazykové škole ve Volyni. „Kdysi jsem tady sloužil jako technik, později jako spojovací náčelník. Nebyl jsem tady patnáct let, do civilu jsem odešel v roce 2004,“ zavzpomínal na svou vojenskou minulost.

Studenti se o mezinárodních organizacích i úloze armády učí v předmětu nazvaném základy společenských věd. „Probíráme, co je Severoatlantická aliance a jakou má úlohu. Hovoříme i o tom, jaké vojenské útvary se nacházejí v jižních Čechách a jaké mají úkoly,“ přiblížil Luboš Počinek.

Studenti si rozšířili obzory

Během návštěvy u vojáků si studenti rozšířili své obzory a znalosti doplnili o osobní zážitek. Potvrdila to i sedmnáctiletá Natálie Filousová, která uvažuje o vstupu do armády. „Chtěla bych pracovat s počítači, lákala by mě kyberobrana nebo radiolokace,“ svěřila se studentka jazykové školy.

Dvacáté výročí vstupu České republiky do NATO oslavil s vojáky strakonický místostarosta Josef Štrébl a ředitel Hasičského záchranného sboru plukovník Ota Šmejkal. Slavnostního nástupu se zúčastnili také členové strakonického Klubu vojenských důchodců.

 

Foto: autor a Pavel Kozák

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru