Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci procvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín

Vojáci procvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín

Téměř dvě stovky příslušníků Armády ČR, Policie ČR a zaměstnanců společnosti ČEZ se od 9. do 12. dubna zapojily do cvičení Safeguard Temelín 2017. Námětem cvičení byla ochrana jaderné elektrárny Temelín před hrozícím teroristickým útokem, a to jak pozemním, tak i vzdušným.

„Sleduji, vzdálenost 31, jednotlivý, přílet, výška 6 000. Cíl v zóně,“ hlásí operátor radiolokátoru SURN CZ. „Rozumím, první pal!“ reaguje velitel. „První odpálená na 23. Výbuch. Cíl zničen na 15,“ informuje o chvíli později operátor.

Tolik úryvek z hlasové komunikace mezi velitelem a operátorem řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN CZ během cvičení Safeguard Temelín 2017. Letadlo, jež unesli teroristé a mířili s ním k jaderné elektrárně Temelín, bylo zničeno. Jednotlivé povely napovídají, že letadlo bylo identifikováno ve výšce 6 000 metrů a vzdálenosti 31 kilometrů. Raketa byla odpálena, když bylo vzdáleno 23 kilometrů, zasaženo pak bylo na 15. kilometru.

Do cvičení se zapojily čtyři desítky příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic. Jejich úkolem bylo chránit jadernou elektrárnu Temelín před vzdušným napadením. „Jádro uskupení, vyčleněné pro potřeby cvičení, tvořili vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu, které doplnili jejich kolegové z praporu podpory. Cvičila zde protiletadlová raketová baterie, vyzbrojená protiletadlovým raketovým komplexem 2K12 KUB, která byla posílena o místo velení a řízení palby,“ uvedl velitel úkolového uskupení major Lukáš Málek.

Cvičení vyvrcholilo v úterý 11. dubna praktickými ukázkami. Úkolem protiletadlovců bylo, podle taktického námětu, zneškodnit letadlo, jež unesli teroristé a mířili s ním k jaderné elektrárně Temelín. Unesené letadlo simuloval dopravní letoun L 410 z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR.

Na cvičení bylo povoláno také 80 příslušníků pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství České Budějovice, kteří se podíleli na ostraze okolí jaderné elektrárny. Během ukázkového dne předvedli zásah proti teroristům, kteří s nákladním automobilem zaútočili na kontrolně propouštěcí místo. Příslušníci Policie ČR pak následně ukázali, jak by probíhalo zneškodnění výbušniny, nastražené v nákladním automobilu.

Na samotném závěru cvičení proběhlo žehnání bojového praporu Krajského vojenského velitelství České Budějovice biskupem mons. Vlastimilem Kročilem a vojenským kaplanem 15. ženijního pluku Bechyně kapitánem Janem Böhmem.

 

Video: Jakub Horníček, OK MO, foto: Michal Voska, OK MO

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

 

Fotogalerie

Nahoru