Home page > Aktuality > Vojáky na cvičení Trident Juncture navštívila norská předsedkyně vlády Erna Solbergová

Vojáky na cvičení Trident Juncture navštívila norská předsedkyně vlády Erna Solbergová

Strakoničtí vojáci, kteří se v Norsku účastní cvičení Trident Juncture 2018, ukončili zdokonalovací výcvik a sladění s ostatními jednotkami NATO a přesunuli se do prostoru samotné operace. Krátce před tím je ještě navštívila předsedkyně vlády Norska Erna Solbergová.

Předsedkyně vlády Norska Erna Solbergová si prohlédla protiletadlový raketový komplet RBS-70

Norská politička si prohlédla techniku, kterou vojáci používají při výcviku, a popřála jim mnoho úspěchů během největšího cvičení Severoatlantické aliance za uplynulých několik let.

Protiletadlová raketová baterie, jež tvoří hlavní bojovou sílu českého úkolového uskupení v Norsku, se vzápětí přesunula do prostoru, kde bude probíhat samotná operace. Od kempu Rødsmoen, ve kterém se vojáci dosud připravovali, je vzdálený téměř 170 kilometrů.

Vydávali bojový rozkaz i navazovali spojení

Vojáci po příjezdu vybudovali místo velení baterie a doladili poslední činnosti před vyhlášením bojového rozkazu jednotkám. Ty absolvovaly rekognoskaci terénu a jejich velitelé následně zpracovali a vydali vlastní bojové rozkazy.

„Součástí výstavby místa velení protiletadlové baterie bylo také navázání spojení s nadřízenými stupni velení a řízení a připojení do požadovaných sítí. Ať už se jedná o spojení s taktickým místem velení brigády nebo hlavním místem velení českého úkolového uskupení. Informace o vzdušné situaci získáváme nejen díky vlastním průzkumným prostředkům, ale i z norského střediska řízení vzdušných operací. Připojeni jsme i do armádní datové sítě v České republice,“ uvedl zástupce velitele strakonického útvaru plukovník Jaroslav Daverný.

Samotná operace začne ve středu 31. října. Jejím cílem bude prověřit schopnost aliančních jednotek bránit napadené území – v případě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně. Úkolem strakonických vojáků bude chránit mechanizované i tankové prapory a taktické místo velení obrněné brigády před útoky ze vzduchu. Jako hlavní zbraň budou využívat protiletadlové raketové komplety RBS-70.

 

Foto: rotmistr Radek Kulhánek a autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru