Home page > Aktuality > Výstava na strakonickém hradě zachycuje, jak se od první světové války měnilo raketové vojsko

Výstava na strakonickém hradě zachycuje, jak se od první světové války měnilo raketové vojsko

Výstava s názvem 100 let raket je až do konce června k vidění na druhém nádvoří strakonického hradu. Ve čtvrtek 3. května ji zde slavnostně zahájili ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová a velitel 25. protiletadlového raketového pluku plukovník Ján Sedliačik.

Slavnostní přestřižení pásky při zahájení výstavy.

Expozice se věnuje historii a současnosti raketového vojska. Mapuje vývoj raketových zbraní od první světové války až po současnost.

„Autory výstavy, kterou zájemci poprvé zhlédli vloni na podzim před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze – Dejvicích, jsou Ivo Pejčoch a Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu,“ připomněl ve svém vystoupení velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik. Zároveň dodal, že výstava se úzce dotýká protiletadlového pluku. Jeden z panelů tak představuje i systémy, kterými je vyzbrojen strakonický útvar.

Záštitu nad akcí převzalo Muzeum středního Pootaví. Ředitelka Ivana Říhová poděkovala během vernisáže pracovníkům muzea za práci, kterou odvedli při realizaci výstavy, a doplnila, že v pořádání venkovních výstav chce strakonické muzeum i nadále pokračovat. Výstava o raketovém vojsku bude na druhém nádvoří strakonického hradu přístupná do 29. června.

 

Foto: autor

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice

Fotogalerie

Nahoru